Inspriláló épületek Magyarországról

Családi ház Vácott – felújítva – alacsony energiafogyasztás: 58 kWh/m2/év

Képek: Medgyasszai Péter
A műemlékvédelem alatt álló, alacsony kibocsátású ház felújításához ökológiai építőanyagokat használtak: újrahasznált nagyméretű téglákat, cellulóz szigetelést, formaldehidmentes üveggyapot szigetelést, vízbázisú festékeket és lakkokat. A fűtést vegyestüzelésű kazán és napkollektor biztosítja. A szellőzés természetes úton valósul meg.

Passzív családi ház, Isaszeg – új épület - energiafogyasztás: 13 kWh/m²/év

Képek: Feiler József
A ház egy völgy deli fekvésű lejtőjén áll. A modellértékű épületet rendszeresen látogatják a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem diákjai, akik technikai méréseket végeznek a helyszínen.
Az elektromos áramot napelemek állítják elő, amelyek szinte teljes egészében fedezik a szükségleteket. A melegvizet a hőszivattyú szolgáltatja.
Az épületben hővisszanyerős szellőzőrendszer is működik. A lakók a vizet kútból kapják, és a szennyvizet a telken helyben, szűrőrendszerrel kezelik.

Alacsony energiaigényű családi ház Gödöllőn (Budapesthez közel) – felújítás - energiafogyasztás: 120 kWh/m²/év

Képek: Gáll Veronika  

A családi ház a Zöld Beruházási Rendszer Klímabarát Otthon Energiahatékonysági Alprogram keretében került felújításra 2010-ben. A szigetelésnek, fűtésmodernizálásnak és a nyílászárók cseréjének köszönhetően az ingatlan energiabesorolása F-ről A+ kategóriára változott. Az 5000 Eurós beruházásból 3000 Eurót állt a magyar állam.

Középület passzív irodákkal, Zalaegerszeg – új épület - energiafogyasztás: 15 kWh/m2/év

Képek: Zala Megyei Fejlesztési Nonprofit Kft.
Az épület a Magyar Passzívház Szövetség tanúsítványával rendelkezik. A laminált, három rétegű műanyag ablakokon motorizált alumínium reluxák találhatók, amelyek a fény intenzitásától függően automatikusan záródnak, illetve erős szél esetén felhúzódnak.
Az alapozás 10 cm-es hőszigetelést kapott, a homlokzat hőszigetelése 30 cm vastag polisztirén panelekből áll. A fűtést, hűtést és melegvízellátást egy levegő-víz hőszivattyú biztosítja. Az épületen 14 darab napelemet is elhelyeztek.

Az “Év Tetője Nívódíj”-at nyert családi ház – új épület - energiafogyasztás: 21 kWh/m2/év

Képek: Major Attila
Az épületet a passzívházakara vonatkozó előírásoknak megfelelően, ökológiai és fenntarthatósági megfontolásokkal tervezték. Az építés során mindenhol, ahol erre lehetőség volt, természetes és/vagy környezetbarát építő- és szigetelőanyagokat használtak. A ház egyesíti a modern épületszerkezetek előnyeit az ökológiai és jövőorientált tervezési elvekkel.
A falak vályogtéglából épültek. A ház 2012-ben Nívódíjat kapott a “2012 Év Tetője” Nívódíj pályázat Energiatudatos Épületburok szekciójában.
Kalender A Hatékony Ház Napokat 2014. november második hetében rendezzük meg: középületeket hétközben, magánházakat hétvégén lehet megtekinteni. Látogasson el az országszerte található, nyilvánosság számára nyitott energiahatékony házak egyikébe!

Ezen honlap tartalmáért a kizárólagos felelősség a szerzőket terheli, nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió véleményét. Sem az EACI, sem az Európai Bizottság nem felelős az abban foglalt információk bármilyen jellegű felhasználásáért.